A g -sugárzás jellege


A g -sugárzás elektromágneses sugárzás.

    Ugyanúgy, mint a látható fény, a televíziós vagy rádióhullámok, a mobiltelefonok mûkõdését lehetõvé tevõ hullámok, a mikrohullámú sütõben melegítõ hullámok, a infralámpa gyógyító hullámai, a lézerfény vagy a karakterisztikus és fékezési röntgensugárzás (characteristic X rays, bremsstrahlung) stb. A felsoroltaktól azonban nagyobb energiával rendelkezik. A g -sugárzás ( rays) energiáját kiloelektronvolt (keV) vagy megaelektronvolt (MeV) egységekben szokás megadni. Ezzel egyenértékõ a hullámhossz (wavelength, l ) vagy frekvencia (frequency, n ) feltüntetése is, mert az elektromágneses hullámok energiája a következõ képlettel számolható:

E = h · = h ·c/l ,

ahol h a Planck állandó, c pedig az elektromágneses sugárzás vákuumbeli sebessége. (c = 2.997 924 58 * 108 ms-1  )  A szemléletesség kedvéért: 1 MeV energia ekvivalens 1.24·10–12 m hullámhosszal vagy 2.42·1020 Hz frekvenciával. A fenti hullámhossz 3 nagyságrenddel nagyobb a tipikus atommagsugárnál (Rmag = 10–15 m) és 2 nagyságrenddel kisebb a tipikus atomsugárnál (Ratom = 10–10 m). Az elektromágneses sugárzások (electromagnetic radiation) összességét gyakran a sugárzás energiája szerint osztják fel például az említett fajtákra. Egy részletesebb felosztást az ábra mutat be.
 

A g -sugárzás kvantuma a foton.

    A g -sugárzás részecsketulajdonságokat is megjelenít a hullámtulajdonságok mellett vagy azokkal együtt. Ebben az esetben a g -sugárzást úgy (is) tekinthetjük, mint egyedi energiacsomagokat (kvantumokat), mint sajátos részecskéket, amiket g -fotonoknak nevezünk. A foton egy intermediális, elemi részecske (elementary particle), amely az elektromágneses kölcsönhatást közvetíti. Stabil részecske, nyugalmi tömege és elektromos töltése 0, spinje 1.
 

A g -sugárzás részecskék kölcsönhatásai során keletkezik.

    A g -sugárzás keletkezhet az atommagban lévõ nukleonok (protonok és neutronok) egymás közötti kölcsönhatásának eredményeként, vagy más szubnukleáris részecskék ütközésekor, pl. annihiláció során.
 
 

tovabblepes